22 Ocak 2014 Çarşamba

Yapamıyom sensiiz Rıfkıı!

Rıfkı,

Dur bir nefes alayım.  Alayım ama gerçekten, uzun upuzun bir nefes. Uzuun zaman sonra sokağa çıkınca alınan, şöyle bir içe çekilen,  ciğerlerin yaşadığını hissettiren cinsten bir nefes. Esi bol, suskun bir nefes.  Edebiyat yapmıyorum Rıfkı, saçmalama. Birazdan yapabilirim ama…

İnsan annesini nefes alamaz halde oksijen tüplerine bağlı üçüncü sınıf bir devlet hastanesinde görünce üçüncü sınıf acıklı bir filmde olmadığını anlıyor Rıfkı. O an nefes almakta gerçekten güçlük çekilebiliyor. Bir de o güne kadar alınan bütün nefesler boşunaymış gibi  hislere kapılabiliyor. Sonra geçiyor tabi. Geçmesi gereken diğer şeyler gibi… Dışarı çıkınca değil ama evin içine girince insan nefes aldığını hissediyor bu defa. Annesi evde olmuş oluyor çünkü.  İnsanlar nefes alıyor çünkü. Daha rahat nefes alabilmek için evler havalandırılıyor çünkü.
Bir de bu insan dediğimiz canlı Rıfkıcığım, hiçbir şeyin hastalanmayacağına, kötü olamayacağına, bozulmayacağına filan inanıyor. Halbuki fizik kuralları bütün bunların namümkün olacağını çoktan söylemiş. Tıp diye de bir şey var sonra, insanın deşilebileceğini içinin açılabileceğini sonra tekrar kapanabileceğini  hep mümkün kılmış. Kimya diye de bir şey var işte, ilaçlar, kimyasallar, serumsallar filan… Ben hayatımın hatasını kendimi “sosyal bilimlere” adayarak yaptığımı şimdi daha iyi anlıyorum Rıfkı . Ki kendilerine bilim bile denemez. Duyguların, düşüncelerin, insanların söylediklerinin, yaptıklarının bilimi mi olur Allasen! Tarih, sosyoloji, psikoloji, edebiyat… kafası karışık üç beş dingonun icat ettiği şeyler hep!

Rıfkı, ne diyeceğim. İnsan değil ama hayat hastalanıyor asıl. Ama teşhisi çoktan konulsa da hastalığı nı hiç iplemeyen bir puşt kendisi.   Yaşamaya, yaşatmaya olduğu gibi devam ediyor. Yapmadığı itlik kalmıyor.  Her şey güllük gülistanlıkmış gibi çiçekler açtırıveriyor orda burada. Baharlar, yazlar, eğlenceli arkadaşlar gösteriyor sana.  Sonra birden hiç olmadık yerde hastalığın semptomlarını i gösteriveriyor, “ E hani iyiydin sen?” cümlesini sordurtuyor adama. Hem de  acil kapılarında sedyeye uzanmış , elinden tutmaya uğraştığım bir vaziyetteyken…

İşte sonra nefes alamadığın başka mevzular da oluyor memlekette  tabi ama memleket meselelerinden bahsedip sana çok pis sosyolojik çıkarımlar yapmayacağım Rıfkı. Zaten buralardan böyle ceketsiz kaçmak geliyor.  Nereye kaçacağımı da buldum üstelik. Uruguay’a. Uruguay devlet başkanı Jose Mujica dünyanın en fakir devlet başkanı olmasıyla nam salmış. Benden de fakirleri var Rıfkı , vallahi üzülmüyorum. Tek mal varlığı vosvosu imiş. Ben de hazır Uruguay’a yerleşmişken orada para harcayacak yer bulamayıp bir vosvos alırım şöyleee gideninden Rıfkıcım, sonra işte ver elini Uruguay merkez… Zaten esrarı yasal hala getiren ilk ülke kendisi Rıfkıcığım, genel kültürüm , coğrafya bilgim falan şahane biliyorsun.Oradan biliyorum yani!  


Rıfkıcığım psikolojim darmaduman olmuş durumda anladığın üzere, dumansız bir nefes alarak yazıma son veriyorum. Buradaki göndermeyi de anlayan ilk üç kişiye gökten düşmüş üç elma hediye edeceğim. 

Öptüm. 

1 yorum:

  1. yazı güzel de foto bir harika,tasarıma bayıldım :)

    sevgiler

    YanıtlaSil